Doradztwo/wsparcie psychologiczne a psychoterapia są bardzo często mylone, bądź traktowane jako synonimy, co jest błędem. Wynika to z cienkich granic między tymi dwoma procesami w praktyce i często nawet osoby zajmujące się psychologią na co dzień, mają problem z odróżnieniem i wyjaśnieniem tych dwóch procesów drugiej osobie. Wynikiem tego jest niezadowolenie klientów, których oczekiwania mijają się z tym co otrzymują. Dlatego warto wiedzieć co jest czym, by dostosować to do swoich aktualnych potrzeb.
NO WIĘC NA CZYM TO POLEGA?
Doradztwo/wsparcie psychologiczne, skupia się najczęściej na bieżącej sytuacji w jakiej znalazła się osoba (np. rozstanie, problemy w relacji, pracy), która w związku z tym szuka porady profesjonalisty, wsparcia. Czasem sytuacja taka ma charakter przewlekły wynikający z pewnych trudności w funkcjonowaniu danej osoby (np. brak pewności siebie, obciążające przekonania). Psycholog w tym przypadku doradza, kieruje, pomaga zlokalizować problem i oferuje możliwe rozwiązania. Jeżeli uzna, może skierować klienta na psychoterapię, bądź inne formy pomocy adekwatne do przypadku. Doradztwo także charakteryzuje się tym, że jest to proces krótkoterminowy.
Psychoterapia z kolei jest procesem, przez który przeprowadza osoba, która jest w trakcie bądź po ukończeniu szkoły psychoterapii, posiadająca niezbędną wiedzę i umiejętności. Jest to niezmiernie ważne i uczulam by sprawdzać czy psychoterapię faktycznie oferuje psychoterapeuta.
Psycholog a psychoterapeuta to nie to samo!
Psychoterapeuci pracują w różnych nurtach, o czym warto wiedzieć, ponieważ nie każdy nurt nadaje się do danego problemu. Przed wybraniem psychoterapeuty zalecam zapoznać się z charakterystyką najczęściej występujących aktualnie nurtów (psychodynamiczny, poznawczo-behawioralny, integratywny). Podczas psychoterapii w odróżnieniu od doradztwa nie powinniśmy usłyszeć żadnych rad. Terapia jest procesem o wiele głębszym, wielopłaszczyznowym mającym doprowadzić do trwałej transformacji danej osoby, co wymaga również od niej wiele pracy i cierpliwości.

PODSUMOWUJĄC:
Doradztwo/wsparcie psychologiczne
– występuje doradzanie i kierowanie
– skupione na tu i teraz
– specjalistą jest najczęściej psycholog, ale może być nim również psychoterapeuta bądź inna uprawniona do tego osoba
– krótkoterminowy proces
– mogą występować w procesie narzędzia t.j. kwestionariusze, gry terapeutyczne
Psychoterapia
– brak doradzania ze strony psychoterapeuty
– różne nurty w jakich pracuje psychoterapeuta (np: psychodynamiczny, poznawczo-behawioralny)
– specjalista jest certyfikowanym psychoterapeutą bądź w trakcie certyfikacji
– proces w znacznej mierze długotrwały
– głęboki proces
– mogą występować w procesie narzędzia t.j. kwestionariusze, gry terapeutyczne
Mam nadzieję, że tekst ten rozjaśnił Wam pewne kwestie i rozwiał wątpliwości, dzięki czemu będziecie mogli dobrać właściwą usługę do Waszych potrzeb. Pamiętajcie też, że podczas konsultacji psychologicznych, psycholog pokieruje Wami, wykorzystując własną wiedzę i dobierze najlepszy proces dla Waszej sytuacji, więc jeżeli wciąż nie wiecie co będzie dla Was najlepsze, nie martwcie się i udajcie się na konsultacje psychologiczne.
W razie pytań, piszcie śmiało! 🙂